Logo
Chiny będą dalej wysyłać swoje okręty na Morze Południowochińskie

fot. Pixabay

4 lipca 2016 21:15

Chiński rząd podał swoje oficjalne stanowisko w kwestii Morza Południowochińskiego i prowadzenia ćwiczeń na jego wodach. Według oświadczenia chińskie okręty wojenne zostaną wysłane w pobliże wysp Paracelskich w dniach 5-11 lipca, podczas gdy inne jednostki nie będą mogły się tam znajdować.

Dokument został wydany po tym, jak Trybunał w Hadze podał do opinii publicznej, że zajmie się kwestią Morza Południowochińskiego, jego dóbr naturalnych oraz roszczeń Chińskiej Republiki Ludowej do jego wód. Do instytucji wpłynął wniosek o rozpatrzenie tej sprawy, którego autorem jest rząd filipiński – jedna ze stron w sporze. Manila w 2013 roku podała, że cały spór wyczerpał wszystkie strony i nie chodzi tutaj tylko o dyplomatów, którzy mieli go w jakiś sposób rozwiązać. Pekin ciągle uważa, że większa część wód Morza Południowochińskiego należy do Chin i nie ustępuje ze swojego stanowiska. Swoje poglądy opiera na tak zwanej dziewiątej linii (nine-dashline) mapie z lat 40 XX wieku.  Manila z kolei twierdzi, że nie należy brać pod uwagę tego historycznego dokumentu i nie jest to żadnym wytłumaczeniem, ani podstawą do roszczeń.

Obecnie problem Morza Południowochińskiego stał się już tematem międzynarodowym, kolejne kraje oświadczają, po której stronie stoją. Szczególne aktywne są Stany Zjednoczone, które opowiedziały się przeciwko Chińskiej Republice Ludowej i wysyłają swoje jednostki w tamte rejony. W zeszłym tygodniu przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping w swoim przemówieniu stwierdził, że Chiny nie obawiają się okrętów wysyłanych przez inne państwa.

 

Katarzyna Hajduk
Źródło: en.people.cn, times.com