Logo
Chiny będą walczyć o "duszę nowej globalizacji"

fot. Flickr

24 stycznia 2017 06:11

Przed wizytą w Szwajcarii oraz w trakcie jej trwania, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping podkreślał istotę "wspólnego celu", jego koncepcji, która pojawiła się w 2012 roku i kreuje obecną politykę współpracy z innymi krajami.

Pang Zhongying, dyrektor Centrum Studiów nad Globalnym Zarządzaniem na uniwersytecie Renmin powiedział, że z przykrością patrzy się na świat, który boryka się z problemami słabnących gospodarek i spowolnieniem ekonomicznym, jak również z niechęcią Zachodu do procesu globalizacji.

Najważniejszym punktem w kooperacji z innymi jest odnalezienie „wspólnego celu”, który będzie prowadził do realizacji celów, na których zależy każdej ze stron. Pang opisał istotę koncepcji, jako „duszę nowej globalizacji”. Dodał on również, że Chiny bardzo się udzielają jeśli chodzi o światowy rozwój, a Zachód może czerpać z tego korzyści, problemem jest jednak to, że korzyści są wykorzystywane głównie przez elity, które nie dzielą się z innymi warstwami społeczeństwa.

"Antyglobalizacja nie tylko uderzy w Państwo Środka, ale w każdy kraj. Jednym z problemów jaki mamy obecnie są nierówności występujące w społeczeństwie, które w praktyce oznacza, że kraje wysoko rozwinięte zbierają wszystkie profity, a kraje rozwijające się nie dostają nic. Dlatego należy doprowadzić do reformy procesu globalizacji" – mówi Peng.

Katarzyna Hajduk   
Na podstawie: Global Times