Logo
Chiny chcą współpracy międzynarodowej

fot. Wikimedia Commons

30 września 2016 12:45

Chiny chcą międzynarodowej współpracy i wskazują, że jednym z najważniejszych czynników w drodze do przezwyciężenia ogólnoświatowego kryzysu będzie dobra komunikacja. 

Spośród wszystkich agend przygotowanych na szczyt G20 to komunikacji postanowiono poświęcić jak najwięcej czasu. Mówi się, że Zachód sam przyznaje, że gdy Chiny w 2008 roku po raz pierwszy uczestniczyły w szczycie G20, byli traktowani jak "goście". Od tamtej chwili sporo się zmieniło, Państwo Środka przeżyło swoistą transformację od "gościa" do jednego z liderów grupy.

W ostatnich latach za pomocą inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku, powołania do życia Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, Chiny pokazały swoje zaangażowanie w światową gospodarkę. Członkowie grupy zauważyli, że w pojedynkę będzie im trudniej przezwyciężyć problemy, więc należy połączyć siły. Dzisiejszy świat przede wszystkim ma problem z nikłym wzrostem gospodarczym. Jeżeli jednak uda się krajom z grupy zacząć pracować wspólnie, to w najbliższym czasie możliwe, że odczuje się pierwsze pozytywne skutki współpracy.

Katarzyna Hajduk
Na podstawie: globaltimes.cn, en.people.cn