Logo
Chiny: Dialog i współpraca – najważniejsze w rozwiązaniu konfliktu

fot. Pixabay

26 lipca 2016 10:22

Podczas seminarium zatytułowanego Think Tank Seminar on the South China Sea and Regional Cooperation and Development, które odbyło się w Singapurze na początku tygodnia, zgromadzeni na nim eksperci jednogłośnie stwierdzili, że w rozwiązaniu napięcia na Morzu Południowochińskim może pomóc tylko dialog i chęć współpracy.

Pochodzący z Chin, Singapuru, Indonezji, Malezji i kilku innych krajów eksperci poszukiwali sposoburozwiązaniasporu między państwami leżącymi nad Morzem Południowochińskim. Dyrektor Instytutu do spraw Azji Wschodniej na National University of Singapore - Zheng Yongnian stwierdził, że wody i terytoria na Morzu Południowochińskim zawsze były wikłane w politykę, ale nie w kwestie prawne. Zheng podkreślił, że dotychczas Chiny i Filipiny potrafiły się dogadać same, natomiast teraz doszło do sytuacji, gdy użyto osób trzecich, w tym wypadku instytucji w postaci Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego.

Zastępca dyrektora Chinese Academy of Social Sciences’ (CASS) - Li Guoqiang  podkreślił, że Trybunał jest poważaną instytucją, jednakże w tym przypadku wykazał się wyjątkową niekompetencją. Jednogłośnie orzeczono, że wszyscy byli zdziwieni, że wyrok jest tak jednostronny. 

 
Katarzyna Hajduk
Źródło: en.people.cn, chinadaily.com.cn