Logo
Chiny i Wielka Brytania będą kontynuowały współpracę

4 lipca 2016 16:02

Po głośnej decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mówiło się o możliwości osłabienia relacji na linii Londyn-Pekin.

Na ten temat wypowiedział się ambasador Państwa Środka w Wielkiej Brytanii – LiuXiaoming, twierdząc, że „Chiny przypominają o chęci wzmocnienia współpracy i więzów w Wielką Brytanią, mają nadzieję na kontynuację tego, co zostało do tej pory osiągnięte oraz dopisanie nowego rozdziału do złotej ery ich kontaktów”. Podczas obiadu z organizacją non-profit Young Icebreakers ambasador nadmienił, że Chińska Republika Ludowa szanuje wybór o wyjściu z Unii Europejskiej, jak również chęć niezależności państwa od organizacji, wybrania własnej ścieżki rozwoju.

Ma również nadzieję na dialog pomiędzy UE a Wyspami dotyczący dalszej ich kooperacji względnie dopuszczalnej przez obie strony. Stanowisko Państwa Środka wobec Wielkiej Brytanii pozostaje niezmienne, gdyż „niezależnie od tego, czy kraj znajduje się w UE czy nie, będziemy dążyć do wspólnych kontaktów, umożliwiających wymianę poglądów na różne kwestie, jak i rozwój”.

Ambasador podkreślił, że ważne jest również stanowisko w tej sprawie strony brytyjskiej i opowiedzenie się rządu, czy wyraża chęć do dalszej kooperacji i kontynuowania tworzenia więzów z Chinami jako sprawy priorytetowej. „Pomimo wielu zawirowań na rynku ChRL i jego przedsiębiorcy muszą zachować zimną krew, ale nie powinno to przedłożyć się na kontakty na linii Pekin-Londyn”.

 

Katarzyna Hajduk
Źródło: en.people.cn