Logo
Chiny przystępują do Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji (IOM)

fot. Pixabay

5 lipca 2016 08:42

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki-moon serdecznie przywitał Państwo Środka, jako kolejnego członka Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji. Stwierdził, że Chiny dodadzą wiele nowych wartości do organizacji.

W swoim oświadczeniu Ban dodał: „Dołączenie Chińskiej Republiki Ludowej do IOM jest bardzo ważne w obecnym czasie, kiedy to sprawa uchodźców i migrantów jest kwestią dotyczącą całego świata”. Na początku czerwca Chiny wysłały oficjalny list do genewskiego oddziału IOM, skąd w zeszły czwartek otrzymały pozytywną zgodę na dołączenie do organizacji.

IOM został powołany do życia w 1951 roku na wskutek chaosu, który panował w Europie Zachodniej po II Wojnie Światowej. Przez lata umacniał swoją pozycję jako wiodącej organizacji zajmującej się sprawami uchodźców oraz rozwoju gospodarczego, do którego może przyczynić się migracja.

W 2001 roku Chiny zostały obserwatorem organizacji, a obie strony zaczęły wymieniać swoje poglądy na sprawy dotyczące współpracy pragmatycznej – powiedział rzecznik prasowy chińskiego MSZ Lu Kang.

 

Katarzyna Hajduk
Źródło: en.people.cn, un.org