Logo
Chiny: UE powinna akceptować regulacje WTO

fot. Wikimedia Commons

9 grudnia 2016 15:10

Unia Europejska ostatnio przykuła uwagę swoją niechęcią do wypełnienia obowiązków, wynikających z artykułu 15 Protokołu przystąpienia Chińskiej Republiki Ludowej do WTO. Zdaniem Państwa Środka pokazuje to nieuczciwość europejskich władz w stosunku do światowych porozumień oraz całej organizacji.

Jeszcze w listopadzie Komisja Europejska przedstawiła Parlamentowi Europejskiemu dokument, dotyczący prawa z zakresie antydumpingu. Pomimo nowego zapisu nie pojawiło się w nim pojęcie jakoby Chiny były gospodarką rynkową, nawet więcej, bo substytutem gospodarki nierynkowej stało się stwierdzenie „rynkowe zniekształcenie”.

Chińczycy oburzają się na takie traktowanie, ponieważ według artykułu 15 po tym, jak Państwo Środka w 2001 roku przystąpiło do WTO po 15 latach miało automatycznie otrzymać status gospodarki rynkowej. Premier Li Keqiang podkreślił podczas szczytu Chiny – UE, że problem z nadwyżkami występuje, ale rząd zajął się już pracami nad jego rozwiązaniem. Do opinii publicznej wypłynął komentarz, że około 1,8 miliona hutników może stracić z tego powodu prace, ponieważ wiele zakładów zostanie zamkniętych. Władze Państwa Środka dostrzegły, że nawet zwiększenie popytu wewnętrznego nie rozwiąże problemu, ponieważ stal przestaje być już tak poszukiwanym surowcem, jak było jeszcze kilka lat temu, a co za tym idzie wiele hut, które przestaną być rentowne, zostanie zlikwidowanych. Aby pozbyć się już wydobytej stali producenci obniżają ceny jak tylko się da i zalewają rynki zachodnie.

Przystępując do WTO w 2001 roku, Chiny między innymi zobowiązały się do eliminacji zakazanych subsydiów oraz określania cen swoich produktów w oparciu o sytuację rynkową. Szczególnie to drugie jest argumentem wykorzystywanym przez Unię Europejską przeciwko przyznaniu państwu statusu gospodarki rynkowej.

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej – Xi Jinping podkreślił, że Chińczycy mają nadzieję na dotrzymanie Artykułu 15 umowy o przystąpieniu Chin do WTO, w którym napisano, że po 15 latach (a więc 11 grudnia 2016 roku) państwo otrzyma status gospodarki rynkowej. Aby podeprzeć swoją tezę, Xi napomknął o licznych inwestycjach Chińczyków w Europie oraz projekcie Nowego Jedwabnego Szlaku.

Bój toczony o nadwyżki skupia się na wielu surowcach: grafit, kobalt, miedź, chrom, lit, magnez, antymon, ind, tantal. Jak podaje Komisja Europejska, część z nich figuruje na liście istotnych [dla Unii Europejskiej] surowców z 2013 roku, które są ważne dla podnoszenia jakości życia obywateli.

Katarzyna Hajduk
Na podstawie: en.people.cn