Logo
Chiny zainwestują w Europie środkowo-wschodniej 10 miliardów euro, szansa dla Polski

6 listopada 2016 20:44

Chiny nie rezygnują z inwestycji w naszej części Europy. Największy chiński bank ICBC poinformował o utworzeniu nowego funduszu o wartości 10 miliardów Euro. To duża szansa dla Polski - lidera regionu. 

Perspektywy są bardzo obiecujące. Zgodnie z doniesieniami Reutera, fundusz może wzrosnąć nawet do 50 mld euro. Inwestycje mają dotyczyć głównie sektora infrastruktury, przemysłu wysokich technologii, ale również dóbr konsumpcyjnych. 

Wspomniane inwestycje mają być realizowane głównie w Europie środkowo-wschodniej, choć przedstawiciele ICBC nie wykluczają objęcia funduszem także innych krajów starego kontynentu. O wszystkim zadecydują zasady wolnego rynku - oznajmiają Chińczycy.

Powstanie funduszu wiąże się z Koncepcją Nowego Szlaku Jedwabnego. Do jego powstania potrzeba współpracy z krajami regionu. To także kolejny krok Chin na drodze do pozyskania nowych rynków zbytu, bowiem tamtejsza gospodarka nie przyśpiesza już w tak szybkim tempie jak np. w 2013 roku. Wiceminister ds. handlu Gao Yan ocenia, że Chiny już w tej części Europy 5 mld euro.

Jednak nie wszystkim się to podoba. Swoje obawy wzmożoną aktywnością Chińczyków wyrażają Niemcy. Ostatnio zablokowali przejęcie przez nich dużego przedsiębiorstwa oświetleniowego - Osram. W tej sytuacji jest to szansa dla Polski, jako lidera regionu, w korzystnej sytuacji geopolitycznej. Także strona Chińska wiąże spore nadzieje z krajem znad Wisły. Premier Beata Szydło planuje wizytę w Chinach w przyszłym roku. - Chcemy budować wspólnie projekty transportowe, morskie i kolejowe. Jesteśmy do tego przygotowani i będziemy takie propozycje również składali - zaznaczyła szefowa polskiego rządu podczas wczorajszego szczytu w Rydze. 

Funduszem zarządzać będzie specjalnie powołana w tym celu spółka. Jej skład ogłosił wczoraj premier Chin Li Keqiang, podczas szczytu 16+1, który w sobotę rozpoczął się w Rydze.

 

źródło: money.pl
BS