Logo
Chiny znów odzyskują impet. Wzrost zysku przemysłu do 8,6%

fot. Wikimedia Commons

11 grudnia 2016 19:07

Krajowe Biuro Statystyk podało informację o wzroście zysku przemysłu w Chinach (8,6%) w okresie styczeń-październik. Tym samym kraj podźwignął z letargu, który trwał w ostatnim czasie.

W sierpniu 2014 odnotowano największe przyspieszenie wzrostu. W pierwszych dziesięciu miesiącach bieżącego roku, wpływy z przemysłu węglowego podwoiły swoją wartość, podczas gdy ceny stali spały. Według analityków z biura rentowność firm węglowych i stalowych będzie sprzyjała rozwojowi gospodarki, wzmocni to również wydajność.

"Wzrost na poziomie 8,6% nie jest łatwy do osiągnięcia w kontekście globalnego kryzysu. Chińskie zakłady węgla i stali zostały włączone do agendy 13 Planu Pięcioletniego" – powiedział Miao Rong przewodniczący China Enterprise Confederation.

W roku ubiegłym odnotowano spadek wartości wzrostu o 2,3% co było rezultatem spadku produkcji, wzrostowi kosztów i obniżeniu cen towarów. Obecny wzrost zachęca przedsiębiorców do większych inwestycji w rynek. Do końca października Chiny obniżyły swoją produkcję stali o 45 milionów ton. Z kolei przed państwem stoi jeszcze obniżka produkcji węgla o 250 mln ton.

Katarzyna Hajduk
Na podstawie: en.people.cn