Logo
Cyfrowe paragony od przyszłego roku – państwo będzie nas kontrolować

pixabay.com

25 lipca 2016 10:10

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada od przyszłego roku początek likwidacji tradycyjnych paragonów papierowych. Ten skok cywilizacyjny ma na celu głównie jednak zwiększenie ściągalności VAT.

Jest to kolejny pomysł, jak zrealizować obietnicę uzyskania z VAT ok. 20 mld zł więcej niż poprzednicy. Już wprowadzono obowiązek deklaracji przyszłych dochodów, możliwość nałożenia ogromnych kar za transakcje, które fiskus uzna za próbę ominięcia podatku, wreszcie min. Ziobro chce za unikanie płacenia podatków wsadzać na więzień na 25 lat, a za przestępstwa pracowników konfiskować właścicielom firmy.

Paragony internetowe, które będziemy dostawać na smartfonową aplikację, meilem czy sms-em będą widoczne w Internecie. Państwo będzie od razu widzieć, jakie instytucje wystawiają mnie paragonów, a co za tym idzie szybko pofatyguje się tam kontrola skarbowa. Choć ministerstwo zapewnia, że paragony cyfrowe nie mają służyć kontroli obywateli, jednak państwo dostanie taką możliwość. Nasze zakupy będą śledzić też producenci.

W przyszłości planowana jest całkowita likwidacja kas fiskalnych, na razie jednak przedsiębiorców czeka ich kosztowna wymiana na nowe, przystosowane do paragonów cyfrowych. Ministerstwo chce pozwolić na wynajem kas, co ma pomóc przedsiębiorcom obniżyć koszt zmian w przepisach.

Źródło: money.pl

DZ