Logo
Czesi z nadwyżką budżetową po raz pierwszy od 20 lat

4 stycznia 2017 16:31

Jak podaje Reuters, po raz pierwszy od 1995 roku czeska gospodarka osiągnęła dodatnie saldo budżetu. Na sukces naszych zachodnich sąsiadów, pomijając znakomitą koniunkturę gospodarczą w kraju, składają się przede wszystkim:  wysokie zatrudnienie, cięcia zbędnych wydatków infrastrukturalnych oraz przyjazny przedsiębiorcom system podatkowy.

Krajów, którym w poprzednim roku udało się uzyskać nadwyżkę budżetową jest zaledwie kilkanaście. Czesi dołączyli również w tym roku do elitarnej grupy państw o ujemnej rentowności obligacji, takich jak Japonia i USA, co oznacza, że kupując czeskie obligacje, należy jeszcze do nich dopłacić. Ujemne oprocentowanie czeskich papierów było możliwe dzięki ogromnemu zainteresowaniu zagranicznych inwestorów czeską gospodarką. Inwestorzy kupowali te obligacje na pniu, co pozwoliło Czechom dyktować ceny i ostatecznie nie tylko finansować z nich inwestycje, ale jeszcze na nich zarabiać.

Czesi jednak, podobnie jak Polska, są obarczone długami zaciągniętymi w latach poprzednich. Osiągnięta nadwyżkę ma zostać właśnie przeznaczona na spłatę tego zadłużenia.

 

MR

źródło: Reuter