Logo
#CZExit czyli Czesi namawiają Brytyjczyków do wyjścia z UE

fot. Petr Mach / Facebook

20 czerwca 2016 15:39

Czwartkowe referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wzbudza emocje zarówno u euroentuzjastów jak i eurosceptyków. U naszych południowych sąsiadów pojawiły się głosy, żeby "dać nadzieję na #CZExit".

Czesi również przyłączają się do ogólnoeuropejskiej dyskusji w sprawie brytyjskiego referendum. W czwartek obywatele Wielkie Brytanii zdecydują, czy chcą pozostać w strukturach Unii Europejskiej. Atmosferę podgrzewają zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy opuszczenia wspólnoty.

#CZExit to pomysł czeskich eurosceptyków. Akcję zapoczątkowała fotografia czeskiego europosła. Petr Mach, bo o nim mowa dał się poznać jako obrońca polskiego stanowiska podczas słynnej debaty o Polsce w Parlamencie Europejskim.

 

 

"Szanowni Państwo, mamy do czynienia z sytuacją skandaliczną, gdy Unia Europejska wszczyna procedurę wobec Polski, która ma się skończyć wycofaniem prawa do głosu dla Polski. Dlaczego? Co strasznego zrobiła Polska? Dlatego, że Polska przyjęła próg 2/3 głosów sędziów do podejmowania decyzji przez Trybunał Konstytucyjny? Że nowy rząd wspiera swoją wizję mediów publicznych?  Za to co jest normalne w największych państwach UE? To jest śmieszne. To jest żałosne. To jest tylko pretekst. Tak naprawdę Komisji Europejskiej przeszkadza to, że partia, która wygrała wybory w Polsce inaczej widzi kształt UE? Że chce przeciwstawić się niesprawiedliwemu dyktatowi kwot rozdziału imigrantów? Nie chodzi o nic innego, jak o skandaliczną ingerencję w sprawy wewnętrzne suwerennego państwa. [...] Dzisiaj myślę, że powinniśmy stawić się u boku Polski, na którą spada niesprawiedliwy atak ze strony Komisji Europejskiej. Dlatego mówię jako dumny, wolny obywatel: Ja jestem Polakiem" – mówił wówczas Petr Mach.

 

Paweł Jaworski
fot. Petr Mach / Facebook