Logo
Czy Irlandzcy republikanie są zagrożeniem dla Brytyjczyków?

www.youtube.com

12 maja 2016 18:27

Pomimo, iż konflikt Wielkiej Brytanii z Irlandzka Armia Republikańska wydaję się być zakończony to w Irlandii Północnej ciągle funkcjonują bojownicy, którzy nie chcą złożyć broni. Brytyjscy antyterroryści wznieśli poziom zagrożenia spowodowanego aktywnością irlandzkich bojowników. Obecny poziom bezpieczeństwa zakłada "wysokie prawdopodobieństwo" ataku w najbliższym czasie.

W Irlandii Północnej wciąż funkcjonują organizacje, które nie pogodziły się z porozumieniem pokojowym z 1998 kończącym okres intensywnego konfliktu w regionie. To IRA Kontynuacja i Prawdziwa IRA. Ta ostatnia łącząc się lokalnym odłamem nieprzejednanych członków IRA z miasta Derry, zajmujących się przez ostatnie lata polowaniem na dilerów narkotykowych, stworzyła w 2012 tak zwaną Nową IRA.  W London Derry dochodzi do wyrównywania rachunków przez gangi, które w swych szeregach zrzeszają również funkcjonariuszy policji.

 10 maja doszło do trzech strzelanin, w których zginęły trzy osoby. 4 Marca bomba podłożona w samochodzie poważnie raniła funkcjonariusza służby więziennej. Zmarł 15 marca. Skłoniło to władze do podniesienia poziomu zagrożenia atakami ze strony republikanów do poziomu nienotowanego od 2012 r.

paw

Źródło: www.theguardian.com/kresy.pl