Logo
Czy lewica zawalczy o aborcję?

www.commons.wikimedia.pl

6 maja 2016 10:02

**W polskim prawie aborcja jest dozwolona w przypadku: gdy płód jest uszkodzony, ciąża jest efektem czynu zabronionego albo gdy zagraża życiu lub zdrowiu matki.**

Projekt obywatelski „Ratujmy kobiety” zakłada, że powyższe przesłanki obowiązywałyby wciąż powyżej 12. tygodnia ciąży, a wcześniej każda kobieta miałaby prawo do aborcji na życzenie. 

Inicjatywa Polska to główny pomysłodawca tego projektu, czyli nowe stowarzyszenie Barbary Nowackiej, byłej liderki Zjednoczonej Lewicy. W projekt zaangażował się również Dariusz Joński, były poseł SLD zaangażowany w budowę stowarzyszenia, który twierdzi, że komitet obywatelski najprawdopodobniej w tym tygodniu zostanie zarejestrowany przez marszałka Sejmu.

„W ubiegłym tygodniu zwrócił się do nas o niewielką poprawkę w dokumentach”- wyjaśnia Joński.

Oznacza to, że zbiórka podpisów pod projektem ruszy już wkrótce. Plan jest reakcją na pomysł zaostrzenia prawa aborcyjnego, który przygotowały środowiska pro-life, m.in. Fundacja PRO - Prawo do Życia. Konserwatywny projekt zakłada całkowity zakaz aborcji, nawet gdy ciąża zagraża zdrowiu matki. Lekarz mógłby ratować kobietę kosztem dziecka tylko w razie zagrożenia życia, i to "bezpośredniego". 

Kazimiera Szczuka, feministka związana z inicjatywą "Ratujmy kobiety", mówi, że: „projekt obrońców życia zagraża życiu kobiet. Gdyby to prawo weszło w życie, mogłoby dodatkowo utrudnić leczenie płodu w łonie matki. Ta dziedzina medycyny w ostatnich latach zrobiła wielkie postępy”.

pw

Źródło: www.wp.pl