Logo
Dania: państwo wspierało dżihadystów

26 grudnia 2016 16:45
Jak podaje duński "Ekstra Bladet" - co najmniej 36 osób, które wyjechały z Danii, by walczyć w szeregach Daesh w Syrii, otrzymywało zasiłki dla osób bezrobotnych, także po opuszczeniu kraju.

34 spośród 36 dżihadystów miało dostawać pieniądze wypłacane przez samorządy. Środki dla dwóch pozostałych pochodziły z prywatnego świadczenia, które jednak było subsydiowane przez państwo.

O tym, że nie jest to sensacja powstała w głowach dziennikarzy tabloidu dowodzi fakt, że informacja na temat świadczeń wypłacanych dżihadystom pochodzi bezpośrednio od duńskiego Ministerstwa Zatrudnienia, w ramach prawa do informacji publicznej. Minister ds. zatrudnienia Troels Lund Poulsen przyznał, że takie praktyki muszą zostać zaniechane w trybie natychmiastowym. - "To całkowicie nieakceptowalne" - stwierdził.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że to nie pierwszy sygnał o islamskich bojownikach z Danii otrzymujących świadczenia z tego kraju już po wyjeździe do Syrii czy Iraku. W 2014 roku duński wywiad ujawnił, że ponad 20 żołnierz Daesh otrzymywało wypłacane przez duńskie władze zasiłki dla bezrobotnych.

Dania jest drugim po Belgii europejskim krajem, którego mieszkańcy najczęściej wyjeżdżali do Syrii, gdzie walczyli w szeregach Państwa Islamskiego. Według danych duńskiego rządu chodzi o przynajmniej 135 osób.
 
MR
źródło: rp.pl