Logo
Dolna Austria tnie zasiłki socjalne. Nowe przepisy zaszkodzą imigrantom?

20 listopada 2016 21:02

Władze kraju związkowego Dolna Austria osiągnęły porozumienie co do cięć zasiłków socjalnych wypłacanych w tym landzie. Jak tłumaczą politycy Austriackiej Partii Ludowej, posunięcie to ma doprowadzić do tego, by "sytuacja była bardziej sprawiedliwa dla osób, które pracują".

Zgodnie z przyjętymi przepisami, w przyszłości rodziny, których członkowie nie mają pracy, albo pracują na niepełny etat osiągając niewielkie przychody, będą mogły starać się o świadczenia nie przekraczające 1500 euro miesięcznie. Jednocześnie przepisy przewidują wyjątek dla osób, które mieszkają w Austrii krócej niż pięć lat - w takim przypadku maksymalna wysokość świadczenia będzie wynosić 572,50 euro. Przepis ten wymierzony będzie głównie w imigrantów.

Klaus Schneeberger, polityk Austriackiej Partii Ludowej podkreślił, iż przepisy w takim kształcie to "okazanie szacunku ludziom pracującym". ÖVP postulowało, by zasiłki zostały ograniczone w skali całego kraju, sprzeciwiają się jednak temu Socjaldemokraci (SPÖ) tworzący wraz z chadekami rząd tzw. wielkiej koalicji. Nowe przepisy w Dolnej Austrii przewidują również, że osoby, które otrzymują świadczenia socjalne, mogą zostać wezwane do świadczenia pracy społecznej na rzecz lokalnej wspólnoty do czasu znalezienia im pracy przez urząd pracy.

NW

Źródło: rp.pl