Logo
Donald Trump chce radykalnie zliberalizować gospodarkę. Zapowiada likwidację kilkudziesięciu regulacji i obniżkę podatków

24 stycznia 2017 17:48

Nowy prezydent USA zakomunikował, że będzie wdrażał rozwiązania korzystne dla firm, które tworzą swoje produkty w Stanach Zjednoczonych. Poinformował także, że będzie obniżał podatki i regulacje na masową skalę.

Plany Trumpa są bardzo ambitne. W przeciągu pierwszych 100 dni rządów ma pojawić się projekt budżetu, który drastycznie zmniejszy wydatki państwa.  Trump ma zamiar dokonać  całkowitej likwidacji dziesiątek programów rządowych, biur i agencji oraz zmniejszeyć liczbę pracowników rządu federalnego o 20%. „Chcemy obniżyć podatki na wielką skalę, zarówno dla klasy średniej oraz dla firm – i to znacznie” – zapowiedział.

Stawkę podatku, jak zasugerował Trump, należy obniżyć do 15 lub 20 %. Przypomnijmy, że obecna stawka podatku federalnego od osób prawnych wynosi 35%, a średnio 39%, gdy dodamy do tego także podatki stanowe. Uważa także, że można spokojnie zlikwidować przynajmniej 75 % obecnych przepisów dotyczących przedsiębiorców, gdyż są uciążliwe i niepotrzebne.

Trump chce także znacząco zredukować liczbę etatów w administracji. „Z uprawnień nadanych mi funkcję Prezydenta przez Konstytucję i prawo Stanów Zjednoczonych Ameryki, Niniejszym zarządzam zamrożenie zatrudniania pracowników federalnych cywilnych, które należy stosować we wszystkich dziedzinach branży wykonawczej. W ciągu 90 dni od daty niniejszego memorandum, Dyrektor Biura Zarządzania i Budżetu (OMB) w porozumieniu z dyrektorem OPM, powinien zalecić długoterminowy plan, aby zmniejszyć ilość pracowników rządu federalnego. Porządek ten wygasa z chwilą wykonania planu OMB” - głosi komunikat na stronie whitehouse.gov.

 

MR

źródło: politico.com, wolnyrynek.com.pl