Logo
Donald Trump kontra Chiny? Państwo Środka obawia się nowej zimnej wojny

fot. Flickr

16 stycznia 2017 16:57

Donald Trump, który 8 listopada wygrał wybory prezydenckie w USA, hasłem "Make America great again" zjednał sobie miliony Amerykanów. Teraz przyszedł czas, aby zrealizować wyborcze obietnice.

Jego wizja Stanów Zjednoczonych to powrót do sytuacji międzynarodowej lat 50. XX wieku, w której Stany Zjednoczone były dominującym krajem na świecie. Taki obraz nie podoba się w szczególności Chinom, które są drugą gospodarką na świecie i wolałyby słabszy status USA. Donald Trump już po wygranej powiedział, a poprzez rozmowę telefoniczną z prezydent Tajwanu potwierdziła, że nie będzie respektował "polityki jedności" Chin, według której wyspa wchodzi w skład Państwa Środka.

Chiny zaczynają się obawiać, że przyjdzie im stawić czoła nowej zimnej wojnie. W Dzienniku Ludowym pojawił się komentarz Martina Jacquesa, będącego starszym doradcą na Wydziale Polityki i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu w Cambridge, który twierdzi, że Chińczycy powinni ponownie odkryć w sobie ducha Denga Xiaopinga szukać sojuszników i przyjaciół oraz unikać prowokacji wobec nowego prezydenta.

Jak podkreśla specjalista, bardziej prawdopodobne jest, że po zwycięstwie Trumpa zwiększy się napięcie na arenie międzynarodowej i bez wątpienia spowoduje wiele szkód, nie tylko dla USA i Chin, ale również innych państw.

Katarzyna Hajduk
Na podstawie: en.people.cn