Logo
Donald Trump za zniesieniem sankcji wobec Rosji

14 stycznia 2017 11:57

Prezydent-elekt Donald Trump powiedział wywiadzie z "Wall Street Journay", że jest przeciwny dalszych sankcji wobec Rosji i w przyszłości chciałby je znieść. "Jeśli się porozumiemy i Rosja faktycznie nas wesprze, jeżeli ktoś robi naprawdę wspaniałe rzeczy, dlaczego utrzymywać sankcje?"  - zapytał.

Dziennik opublikował fragmenty wywiadu ze zwycięzcą wyborów prezydenckich. Republikanin przyznaje, że będzie dążył do zbalansowania stosunków między Waszyngtonem oraz Moskwą i Pekinem. Trump powiedział także, że w niedalekiej przyszłości chciałby znieść sankcje nałożone na Rosję w grudniu, przez administrację obchodzącego prezydenta Baracka Obamę, za ingerencję i próby wpłynięcia Kremla na wynik wyborów w USA. Prezydent-elekt zaznaczył, że stanie się tak jeśli Rosjanie pomogą Amerykanom w walce z terroryzmem. 

"Jeśli się porozumiemy i Rosja faktycznie nas wesprze, jeżeli ktoś robi naprawdę wspaniałe rzeczy, dlaczego utrzymywać sankcje?" – mówił prezydent-elekt. Wyraził też gotowość na spotkanie z Putinem w jakiś czas po zaprzysiężeniu. Dodał także "Rozumiem, że władze Rosji chciałyby się spotkać, i nie mam z tym absolutnie problemu".

Trump odniósł się także do kwestii chińskiej. Po jego wypowiedziach można odnieść wrażenie, że Pekin będzie traktowany ostrzej niż Moskwa. Republikanin przyznaje, że dopóki Pekinu nie zmieni szkodzących gospodarce USA praktyk walutowych i handlowych, nie będzie się trzymał porozumienia z ChRL z roku 1979 o wznowieniu stosunków dyplomatycznych. Zgodnie z umową USA nie uznają dyplomatycznie Tajwanu, przestrzegając zasad polityki tzw. „jednych Chin”.

źródło: niezależna.pl
BS