Logo
Doradca Poroszenki: takiej Polski już nam nie potrzeba

fot. Wikimedia Commons

2 grudnia 2016 11:44

Dążycie do samoizolacji, a Ukraina potrzebuje skutecznego sojusznika na Zachodzie. Dzisiejsza Polska nie spełnia tego kryterium - mówił w wywiadzie dla Gazety Wyborczej historyk Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, prof. Jarosław Hrycak.

Hrycakowi nie spodobał się fakt odwołania filmu w "Wołyń" w Kijowie. "Ktoś, kto podjął taką decyzję, uległ chuligańskiemu szantażowi" - mówił i dodał, że po film, wbrew zamiarom twórców, pogłębił nienawiść między Ukraińcami a Polakami, zwłaszcza w Polsce. 

„Wołyń” stworzył konkretną atmosferę, a może tylko wpasował się w nastroje, które wisiały w powietrzu - twierdzi Ukrainiec w rozmowie z Wyborczą.

Zdaniem profesora Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, polski i ukraiński naród muszą się ze sobą zbliżyć. Aby do tego doszło, Ukraińcy powinni "poradzić sobie z historią", natomiast Polacy muszą zrozumieć "skomplikowany charakter naszej sytuacji i wykazać wyrozumiałość i cierpliwość".

"A razem musimy robić wszystko, żeby naszej dyskusji nie zdominowały głosy agresywne, które nie chcą pojednania" - mówił. Wspólnym mianownikiem miałby być strach przed Rosją.

Ale, jak dodaje, polsko-ukraińskie pojednanie traci na znaczeniu. "Polska staje się innym krajem. Weszła na ścieżkę prowadzącą do wyeliminowania się na własne życzenie z klubu wielkich graczy międzynarodowej polityki. Polska dąży do samoizolacji, a Ukraina potrzebuje skutecznego sojusznika na Zachodzie. Dzisiejsza Polska nie spełnia tego kryterium" - ocenia Hrycak. 

Zdaniem Hrycaka, za taką sytuację odpowiada Prawo i Sprawiedliwość. "Rządzą wami ludzie z partii, która ma w nazwie sprawiedliwość, a ta ich zdaniem polega na mówieniu o historycznych polskich krzywdach, na tworzeniu nowego wizerunku Polski". 

Jarosław Josypowycz Hrycak jest ukraińskim historykiem, profesorem i szefem katedry historii Ukrainy na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie, byłym dyrektorem Instytutu Badań Naukowych Uniwersytetu Lwowskiego. Pełni rolę redaktora naczelnego czasopisma naukowego „Ukraina Moderna”.

21 grudnia 2014 został nominowany przez prezydenta Petra Poroszenkę na stanowisko członka komisji konkursowej Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy. 

 

źródło: wyborcza.pl

N.