Logo
Dr Szarek nowym prezesem IPN

dr Jarosław Szarek/Fot. ipn.gov.pl

22 lipca 2016 16:44

Senat zatwierdził kandydaturę dr Jarosława Szarka na stanowisko prezesa IPN. Wcześniej protesty parlamentarzystów PO wywołały jego słowa o tym w Jedwabnem „wykonawcami zbrodni byli Niemcy, którzy wykorzystali w machinie własnego terroru pod przymusem grupkę Polaków.”

Dr Jarosław Szarek to absolwent UJ, opozycjonista z czasów PRL. Po 1989 r. zajmował się głównie pracą dziennikarską. publikując w „Czasie Krakowskim”, a później m.in. w „Gazecie Polskiej”, „Gościu Niedzielnym”, „Gazecie Polskiej Codziennie” i „Naszym Dzienniku”. Jest też  członkiem redakcji katolickiego tygodnika „Źródło”. W latach 2009–2012 zasiadał w Radzie Programowej Radia Kraków. Odszedł z niej w proteście przeciwko nieprzyznaniu miejsca na multipleksie cyfrowym dla TV Trwam.

Od 2000 r. pracuje w krakowskim oddziale IPN, któremu szefuje Marek Lasota, który deprecjonował nazywanie rzezi wołyńskiej ludobójstwem.

Dr Szarek jest krytykiem edukacji historycznej w Polsce. Instytutowi Pamięci Narodowej zarzucał np, że wydaje spore środki na skansen pomników sowieckich zamiast zorganizować uroczystosty pogrzeb "Inki", łączniczki AK zamordowanej przez UB. Nie wyklucza też ekshumacji ofiar zbrodni w jedwabnem, którą pod wpływem środowisk żydowskich zablokował Lech Kaczyński.

Za jego kandydaturą opowiedziała się całe, wybrane przez PiS kolegium IPN. W sejmie Szarek oprócz PiS mógł liczyć na wsparcie Kukiz’ 15 i Roberta Winnickiego, prezesa Ruchu Narodowego.

 

Źródło: polityka.pl/wyborcza.pl

DZ