Logo
Dziś 333. rocznica Bitwy pod Wiedniem czyli "dialog" Jana III Sobieskiego z islamem

12 września 2016 14:24

Odsiecz Wiedeńska to jedna z najsłynniejszych bitw w historii Europy. Wojska pod dowództwem Jana III Sobieskiego rozgromiły armię Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Zwycięstwo oddaliło zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy.

10 lipca pod murami Wiednia stanęła według różnych źródeł od 140 do 300 tys. armia Imperium Osmańskiego. Była to największa mobilizacja tureckiej armii w XVII wieku. W będącej wówczas w dyplomatycznym konflikcie Europie trudno było o pomoc poróżnionych stron, dlatego większość księstw Rzeszy nie mogła przysłać posiłków. Mimo silnych fortyfikacji Turcy zdobywają rawelin i szykują się do zdobycia murów. Oblężony Wiedeń liże rany, w ciągu dwóch miesięcy liczba obrońców spadła z 18 tys. do niespełna 5 tys. żołnierzy.

29 lipca Jan III Sobieski zabiera ze sobą ok. 27 tys. wojsk koronnych, w tym 24 chorągwie husarii. Nie czeka na spóźniających się Litwinów i rozpoczyna marsz na odsiecz oblężonej stolicy. W Tulln nad Dunajem przejmuje komendę nad sprzymierzonymi wojskami koalicji antytureckiej, w skład której weszły armie: austriackie, niemieckie oraz polskie. 

12 września 1683 roku po 12 godzinnej walce wojska pod wodzą Jana III Sobieskiego ratują oblężony Wiedeń. Impet szarży rozbiła wojska Imperium Osmańskiego a wraz z nimi ewakuować się musiał sam wezyr. W jego zdobycznym namiocie król Jan III Sobieski pisze dwa listy - do papieża Innocentego XI "Przybyliśmy, zobaczyliśmy i Bóg zwyciężył", a drugi do żony, Marysieńki, który zaczął słowami:"Bóg i Pan nasz na wieki błogosławiony dał zwycięstwo i sławę narodowi naszemu, o jakiej wieki przeszłe nigdy nie słyszały".

PJ