Logo
Ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej już w listopadzie

20 października 2016 18:55

Jak donosi portal wp.pl, prokuratura ustaliła dokładną datę ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Pierwszymi będą śp. Lech i Maria Kaczyńscy.

Na przełomie października i listopada, podczas specjalnej konferencji prasowej, Marek Pasionek będący szefem zespołu prokuratorskiego prowadzącego śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej, przedstawi szczegóły przebiegu proesu ekshumacji. Prawdopodobnie przebadane zostaną szczątki 83 ofiar. 

Oznacza to potrzebę otwarcia krypt na Wawelu, gdzie spoczywają ciała Pierwszej Pary. Wydaje się to niemal pewne. O takiej możliwości wspominał już wcześniej Jarosław Kaczyński.

Zgodnie z literą prawa, ekshumacje mogą odbywać się między 15 października i 15 kwietnia. Wiąże się to warunkami afmosferycznymi. - Zaczął się właśnie przewidziany w prawie czas na przeprowadzanie ekshumacji, więc mogą one już być wykonywane - przyznają rodziny ofiar katastrofy. Nieoficjalnie te zabiegi odbędą się w listopadzie. 

- Przy każdej ekshumacji na badania trzeba poświecić 2-3 dni, a później biegli jeszcze opracowują te badania znacznie dłużej. Od momentu ekshumacji do powtórnego pogrzebu minąć może ok. pięciu dni. Wykonanie ok. 80 ekshumacji - bo część ciał ekshumowano wcześniej, a niektóre zostały spopielone, to ogromna operacja. Niech nikomu się nie wydaje, że ten proces przebiegnie szybko. To musi trwać kilka miesięcy - komentuje sprawę osoba zaangażowana w śledztwo. 

Portal WP informuje także gdzie mają odbyć się planowane ekshumacje. - Zakład Medycyny Sądowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Zakład Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Zakład Medycyny Sądowej oraz Zakład Patomorfologii Klinicznej i Doświadczalnej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego - czytamy na stronie. 

 

źródło: wp.pl
BS