Logo
Eksperci CASS o relacjach Chiny-Ameryka Łacińska

fot. Pixabay

22 grudnia 2016 02:04

Analitycy z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (Chinese Academy of Social Sciences – CASS) udzielili obszernego wywiadu, w którym podkreślili wagę relacji pomiędzy Chinami a Ameryką Łacińską. Zauważono, że już przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej w swoim przemówieniu podczas pierwszego forum Chiny-Ameryka Łacińska zaakcentował wartość relacji, która służy do wzrostu gospodarczego obu stron, jak również wspierania się w kwestiach rozwiązań problemów, z którymi boryka się obecny świat.

Kilka lat temu miał miejsce boom na surowce naturalne, Chiny bardzo zbliżyły się z Ameryką Południową, której terytorium jest bogate między innymi w pokłady miedzi, rudy żelaza czy ropę. Jednak już w 2014 oraz 2015 roku zarówno premier Li Keqiang, jak i głowa państwa Xi Jinping zwrócili uwagę na istotę wyjścia handlu poza wymianę surowców. Wtedy też zaczęto wychodzić z propozycjami współpracy w dziedzinie infrastruktury czy finansów.  Od tego też czasu zauważono, że kraje weszły w nowy etap kooperacji.

Profesor Xu Shicheng, będący starszym analitykiem w CASS zauważył również, że zbliżenie się Chin do Ameryki Łacińskiej zacementowało więź z innymi, krajami kontynentu Ameryki Południowej i Północnej. Z kolei Wu Baiyi podkreślił, że w przypadku podpisania umów o wolnym handlu dojdzie do jeszcze większej integracji i globalizacji.

Chiny bardzo zaangażowały się w rozwój państw Ameryki Łacińskiej. Nie tylko poprzez realizację projektów dotyczących infrastruktury czy energii, ale również pomoc finansową. W zeszłym roku głośną sprawą było udzielenie pożyczki Wenezueli przez Chiński Bank Rozwoju (China Development Bank) w wysokości 10 mld dolarów pomimo dużego ryzyka związanego z długiem publicznym. W 2015 roku łączna wartość przekazanych pieniędzy urosła do 29 mld dolarów, chociaż obawiano się przedłużającej recesji w Brazylii czy zapaści gospodarczej Wenezueli. To właśnie wenezuelska spółka naftowa PDVSA otrzymała pożyczkę w wysokości 5 mld dolarów, przeznaczoną na rozwój produkcji. Od 2005 roku Państwo Środka udzieliło pożyczek krajom Ameryki Południowej na łączną sumę 125 mld dolarów, z czego 1/2 trafiła do Wenezueli.

Katarzyna Hajduk
Na podstawie: en.people.cn