Logo
Endecja chce karania za kłamstwo wołyńskie

1 września 2016 16:39

Kłamanie ws. ludobójstwa na Wołyniu może być niedługo karalne. Projekt ustawy penalizującej tzw. "kłamstwo wołyńskie" wpłynął właśnie do Sejmu.

„Zbrodniami nacjonalistów ukraińskich i ukraińskich formacji kolaborujących z III Rzeszą, w rozumieniu ustawy, są czyny popełnione przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1925-1950, polegające na stosowaniu przemocy, terroru lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności, a w szczególności ludności polskiej. Zbrodnią nacjonalistów ukraińskich i ukraińskich formacji kolaborujących z III Rzeszą jest też udział w eksterminacji ludności żydowskiej oraz ludobójstwie na obywatelach II Rzeczpospolitej Polskiej na terenach Wołynia i Małopolski Wschodniej”  - czytamy w poprawce do ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. To właśnie w tym akcie prawnym zdefiniowano już tzw. "kłamstwo oświęcimskie", czyli zaprzeczanie zbrodniom Holocaustu. Karalne jest również negowanie zbrodni popełnianych przez komunistów.

Jednym z autorów projektu jest poseł Kukiz '15 i członek stowarzyszenia Endecja Tomasz Rzymkowski. Uważa on, że głosowanie jakie odbędzie się nad projektem będzie pewnym sprawdzianem dla rządów Prawa i Sprawiedliwości. „Głosowanie nad naszych projektem będzie testem dla PiS – czy jest za realną ochroną pamięci o ofiarach ludobójstwa na Wołyniu”  - powiedział Rzymkowski.

źródło: kresy.pl

PS