Logo
Endecja pokazuje siłę w Warszawie [RELACJA]

fot. Paweł Jaworski

21 lipca 2016 19:00

Pierwsze spotkanie Stowarzyszenia Endecja w Warszawie mimo wakacyjnej pory przyciągnęło tłumy. Inicjatywa Rafała Ziemkiewicza oraz posłów klubu parlamentarnego Kukiz'15 cieszy się dużym zainteresowaniem, a jej twórcy już dziś zapowiadają kolejne spotkania w całej Polsce. Wśród gości specjalnych spotkania pojawił się lider klubu parlamentarnego Kukiz'15 – Paweł Kukiz, prezydent Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski oraz Marek Kowalski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

O Polsce, kryzysie migracyjnym, podatkach i gospodarce rozmawiali uczestnicy spotkania w restauracji Ciechan na Foksal. Frekwencja znów zaskoczyła organizatorów, którzy najwyraźniej nie spodziewali się takiego zainteresowania. Wśród gości specjalnych pojawili się: Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), Marek Kowalski (Federacja Przedsiębiorców Polskich), Rafał Ziemkiewicz, Marek Jakubiak, Adam Andruszkiewicz, Sylwester Chruszcz, Krzysztof Sitarski, Paweł Grabowski oraz lider ruchu Kukiz’15 – Paweł Kukiz.

„Bardzo się cieszę, że tak licznie Państwo przybyli. Cieszę się, że ten pomysł spotkał się z takim zainteresowaniem. To znaczy, że wielu Polaków, mimo kampanii oszczerstw i czarnej legendy wie czym jest Endecja i spodziewa się po niej czegoś dobrego. Świadczy to też, że wielu Polaków zgadza się z tym, że trzeba przepracować na nowo sytuację w Polsce i znaleźć odpowiedzi na pytania jakie przed nami stoją” – mówił Ziemkiewicz.

„Jedni wmawiają nam, że Polska jest dzikim krajem, który ucywilizować mogą siły zewnętrzne. Mamy czekać, aż przyjdą do nas wielcy bracia z Zachodu, którzy wiedzą lepiej i wszystko zrobią nam tak, że będzie dobrze, tylko musimy ich słuchać. Wmawia się nam, że Polska jest jak brzydka panna bez posagu. Drudzy mówią nam, że jesteśmy Chrystusem narodów i musimy robić rzeczy słuszne, że musimy szukać wyższej moralności w polityce i tam się angażować. Nikt natomiast jak dotąd nie udzielił odpowiedzi na pytanie najbardziej oczekiwane, czyli jak Polskę zmodernizować, zdając sobie sprawę, że nikt tego za nas nie zrobi? Jakich wzorców szukać? Jakich metod użyć?” – mówił Rafał Ziemkiewicz.

„Endecja ma być stowarzyszeniem ludzi dążących do tego, aby na każdym szczeblu, w każdym miejscu angażować ludzi i tworzyć społeczną tkankę, która odzyska Polskę. Nie tylko dla tych, którzy są „załapani”, którzy są spokrewnieni. Odzyskać Polskę dla wszystkich, którzy chcą tu żyć i bogacić się” – dodawał.

„W ramach Kukiz’15 działają 4 grupy, które zgadzają się co do postulatów: niskich podatków, systemu prezydenckiego, zmiany ordynacji wyborczej na większościową i obniżenia progu frekwencyjnego przy referendum ogólnokrajowym i obligatoryjności jego wyniku” – mówił Paweł Kukiz.

Poseł Adam Andruszkiewicz poinformował, że spotkania Endecji odbędą się w całym kraju, we wszystkich miastach wojewódzkich, gdzie zapowiedział budowę strategii dla regionów. „Myśl endecka ma dużą szansę zaistnienia w Polsce na nowo. Będziemy korzystali przede wszystkim z Państwa potencjału, dlatego w ankietach pytamy na jakich płaszczyznach chcieliby się Państwo zaangażować. To jest ważne ponieważ nawet na tej sali wielu z Was jest lepiej wykształconych w niektórych sprawach ode mnie. Ja nie jestem specjalistą od gospodarki, rolnictwa, przedsiębiorczości. Jestem absolwentem stosunków międzynarodowych i zajmuję się Polakami na wschodzie. Czas skończyć z mitem, że polityk zna się na wszystkim. Polityk zna się na tym, w czym się specjalizuje, we wszystkich innych sprawach powinien słuchać ekspertów i osób trudniących się tym na co dzień. To Państwo będą budować program Endecji” – podkreślał jeden z współzałożycieli Endecji – Adam Andruszkiewicz.

„Biznes nie jest przekładaniem pieniędzy z miejsca na miejsce. Biznes to jest kreowanie. PKB nie rośnie wraz ze wzrostem urzędników. Pani Rafalska mówi, że przedsiębiorcy żyją z taniej pracy ludzkiej. Niech w takim razie niech nie zabiera 50% z tego, co człowiek zarobi i będzie miał więcej” – przekonywał Marek Jakubiak.

W spotkaniu wziął udział także poseł Paweł Grabowski, który będzie reprezentował klub parlamentarny Kukiz'15 w komisji śledczej mającej zbadać sprawę Amber Gold. "Jest możliwa nowa jakość w polityce, polegająca na merytorycznej pracy, a nie politycznej bójce" – podkreślał.

"Kim my jesteśmy?" – pytał z kolei poseł Sylwester Chruszcz – "Jesteśmy z jednej strony szóstym pokoleniem narodowców, którzy muszą odrobić polską lekcję. Do Endecji zgłaszają się programiści, doktorzy, lokalni działacze i samorządowcy. Znałem kiedyś starego działacza NSZ, który zawsze powtarzał, że dla narodowców nigdy nie ma dobrego czasu. Ciągle praca, praca i praca. On świecił na zewnątrz, Działał. To był dobry Polak i takimi chcemy być" – tłumaczył jeden ze współzałożycieli Endecji.

W spotkaniu głos zabierał również Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha, Marek Kowalski z Federacji Przedsiębiorców Polskich, którzy wskazywali na problemy dotyczące systemu podatkowego oraz nadmiernej biurokracji w Polsce. Stowarzyszenie Endecja zapowiedziało, że podobne spotkania odbędą się także we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce.

 

PJ