Logo
Endecja rośnie w siłę. Kolejne spotkania w Krakowie i Gdańsku

11 sierpnia 2016 09:33

Stowarzyszenie Endecja.pl rośnie w siłę. Po niewątpliwym sukcesie wizerunkowym jakim było pozyskanie do współpracy publicysty Rafała Ziemkiewicza, który stał się twarzą środowiska oraz dołączeniem kolejnych posłów (więcej tutaj: http://prostozmostu.net/news/powstaje-nowe-endeckie-stowarzyszenie-kuznia-nowych-elit ) przyszła pora na spotkania otwarte z liderami inicjatywy.

Po spotkaniach w Białymstoku, Szczecinie, Wrocławiu i Warszawie (więcej: http://prostozmostu.net/news/ziemkiewiczodzyskac-polske-dla-wszystkich-ktorzy-chca-tu-zyc-i-bogacic-sie-spotkanie-endecji-w-warszawie) przyszła pora na Kraków i Gdańsk.

We wtorek 9 sierpnia w Hotelu Europejskim w Krakowie z posłami Markiem Jakubiakiem, Adamem Andruszkiewiczem i Krzysztofem Sitarskim pomimo szczytu sezonu urlopowego spotkało się około 100 zainteresowanych ideą endecką osób. Dyskusja koncentrowała się wokół tematów gospodarczych i geopolitycznych.

Poseł Jakubiak zwracał uwagę na fakt, że Endecja.pl to stowarzyszenie, które pragnie korzystając z dorobku Narodowych Demokratów odważnie spoglądac w przyszłość i chce stanowić oś porozumienia i współpracy dla osób o poglądach narodowych, wolnościowych, konserwatywnych i republikańskich. Jego zdaniem współczesna endecja musi koncentrować się na zagadnieniach gospodarczych, budować organizacyjne i eksperckie zaplecze. Sporo miejsca poświęcił także sprawom obronności i geopolityki.

Poseł Adam Andruszkiewicz koncentrował się na tematyce wschodniej i polonijnej. Jako przewodniczący parlemtarnej grupy bilateralnej Polska- Białoruś zauważył, że na odcinku wschodnim potrzebujemy realizmu w kontaktach z naszymi sąsiadami. Niczym nieuzasadniony entuzjazm w stosunku do Ukrainy powinnismy zastępować pragmatycznym działaniem. Działanie to powinno dotyczyc nie tylko Ukrainy ale także Białorusi i Rosji. Za nadrzędny w tym zakresie uznał interes gospodarczy naszego kraju. Poseł zachęcił także do aktywnego włączenia się w działalność stowarzyszenia poprzez wypełnienie ankiety za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie endecja.pl (dostępny tutaj:http://endecja.pl/ )

Poseł Krzysztof Sitarski wyczerpująco i niezwykle merytorycznie zreferował zebranym pomysły stowarzyszenia na polityke bezpieczeństwa energetycznego Polski i uwarunkowań międzynarodowych w tym zakresie. Zapowiedział tez bliską współpracę pomiędzy śląskimi i małopolskimi strukturami stowarzyszenia.

Niemal całe spotkanie miało charakter dyskusji w formie pytania-odpowiedzi i towarzyszyła mu doskonała atmosfera. W kontekście zapowiedzi liderów stowarzyszenia o chęci włączenia jak najszerszej grupy sympatyków i działaczy w budowę programu formacji nastraja to niezwykle optymistycznie na przyszłość.

Warto podkreślić, że poza małopolskim środowiskiem Endecji.pl spotkanie współorganizowały think tank Centrum im. Władysława Grabskiego znany m.in. z opracowania raportu "Polska Niegospodarna" i stowarzyszenie Młodzi dla Polityki Realnej. Wśród zebranych byli także sympatycy i działacze stowarzyszenia KUKIZ'15 oraz formacji KORWiN.

 

/konrad/