Logo
ETPC wymusi legalizację małżeństw homoseksualych w Polsce? Jest precedens

10 sierpnia 2016 18:27

Jak informuje portal newsweek.pl, istnieje możliwość doprowadzenie do legalizacji jednopłciowych małżeństw w Polsce. Chodzi o działania Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej​, które mogą doprowadzić do wydania wyroku przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Jeśli ETPC stwierdzi naruszenie praw człowieka przez Polskę, polski parlament zostanie niejako zmuszony do przyjęcia odpowiedniej ustawy.

ETPC już raz doprowadził do legalizacji związków homoseksualnych. Miało to miejsce we Włoszech, gdzie działania trzech par i wyrok Trybunału poskutkowały wprowadzeniem odpowiednich regulacji prawnych

Obecnie pięć homoseksualnych par w ramach Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej​ walczy o prawo do zawarcia związku w Polsce. Mają już za sobą wizyty w urzędach stanu cywilnego i przegrane sprawy w sądach pierwszej instancji. We wszystkich pięciu przypadkach sądy rejonowe wydały niekorzystne dla par rozstrzygnięcia. Cztery pary otrzymały komunikat, że przyczyny odmowy Kierowników USC były uzasadnione, w przypadku piątej sąd w ogóle nie rozpoznał wniosku i go odrzucił, wskazując przy tym, że parze nie przyznawało prawo do zweryfikowania prawidłowości decyzji, a droga sądowa w tej kategorii spraw jest niedopuszczalna. Po otrzymaniu negatywnych rozstrzygnięć wydanych przez sądy rejonowe wszystkie pary odwołały się do sądów wyższej instancji. Teraz czekają na rozpoznanie odwołań. Kolejnym krokiem będzie wniesienie skargi do Trybunału Konstytucyjnego, a gdy ten wyda niekorzystne rozstrzygnięcie, pary zwrócą się do Trybunału w Strasburgu. 

Członkowie koalicji liczą na powtózenie sukcesu Włochów. Chcą, aby ETPC wydał wyrok, na skutek którego Polska będzie musiała zmienić przepisy dotyczące zawierania małżeństw jednopłciowych.

Natalia Wiślińska

Źródło: newsweek.pl