Logo
Europol: Wyciekły nazwiska i numery telefonów osób podejrzanych o terroryzm

30 listopada 2016 16:45

Jak poinformowano w środę w holenderskim programie telewizyjnym, dane zebrane przez unijną agencję policyjną Europol z około pięćdziesięciu śledztw dotyczących grup terrorystycznych zostały przypadkowo umieszczone na stronie internetowej, niezabezpieczone żadnym hasłem. Informację potwierdziła Sophie in't Veld, holenderska europosłanka zajmująca się ochroną danych.​

Ujawnione dokumenty zawierały informacje z ponad 50 różnych policyjnych dochodzeń, w tym nazwiska i numery telefonów podejrzanych o terroryzm. Do incydentu doszło, gdy były pracownik Europolu wziął akta do domu i skopiował je na dysk twardy podłączony do Internetu. Dane nie były chronione hasłem czy innym systemem zabezpieczeń. 

Z agencji wyciekło około 700 stron poufnych dokumentów, zawierających między innymi numery telefonów powiązanych z działalnością terrorystyczną. Większość dotyczy śledztw sprzed około dekady. Europol potwierdził informację o wycieku, jednak jego urzędnicy maja nadzieję, że poufnych danych nie widział nikt poza dziennikarzami.

NW

Źródło: TVP Info