Logo
Filipiny: prezydent elekt zapowiada przywrócenie kary śmierci

www.philstar.com

16 maja 2016 10:16

 

Prezydent Rodrigo Duterte zapowiedział, że zrobi wszystko by przywrócić na Filipinach karę śmierci.

71-letni Duterte wybory prezydenckie wygrał 9 maja br. Jego zwycięski program opierał się głównie na zapowiedziach walki z szalejącą na Filipinach przestępczością szczegónie zaś z wszechobecnym przemytem narkotyków i przestępczością zorganizowaną.

Teraz, nowo wybrany prezydent zamierza wcielić w życie kampanijne hasła. Podczas swojej pierwszej konferencji prasowej jako głowa państwa Duterte zapowiedział, że będzie dążył do przywrócenia kary śmierci. Zezwoli też siłom bezpieczeństwa na "strzelanie aby zabić" wobec najgroźniejszych przestępców. Dodał również, że policyjne szeregi zasilą wojskowi strzelcy wyborowi.

W przypadku oporu, zwłaszcza z użyciem siły, policja będzie mogła użyć broni tak aby zabić - powiedział prezydent elekt.

Rodrigo Duterte zapowiedział także wprowadzenie zakazu spożywania alkoholu w nocy w miejscach publicznych oraz przebywania dzieci na ulicy po zapadnięciu zmroku. Oświadczył ponadto, że że będzie również dążył do poprawy i zacieśnienia stosunków z Chinami.

O skuteczności 71-letniego polityka przekonali się mieszkańcy położonego na południu Filipin miasta Davao, gdzie Duterte sprawował przez kilka lat urząd burmistrza i z powodzeniem porardził sobie z korupcją i wysoką przestępczością z jakich znane było miasto.

Uroczystość zaprzysiężenia nowego prezydenta na sześcioletnią kadencję ma odbyć się 30 czerwca.

C.

 

za:deon.pl