Logo
Filipiny wyjdą z ONZ?

22 sierpnia 2016 12:22

Filipiny mogą wyjść z Organizacji Narodów Zjednoczonych. Tak zapowiedział prezydent Rodrigo Duterte ostro krytykowany za niesamowicie radykalną politykę wobec dillerów narkotyków.

Duterte jest krytykowany za otwarte wezwania do zabijania dillerów. Zachęca do tego ludność cywilną, a nawet wyznacza nagrody za zabójstwa handlarzy narkotykami. Ostatnio zasłynął również z publicznego odczytania obszernej listy państwowych funkcjonariuszy zamieszanych we współpracę z narkotykowymi mafiami. Dał im 24 godziny na zgłoszenie się na najbliższy posterunek policji i przyznanie do winy.

Filipiny są krytykowane przez ONZ z uwagi na radykalność środków, na jakie zdecydował się prezydent Duterte. Filipińska głowa państwa odpowiedziała jednak ostatnio, że "nie obchodzą ją prawa człowieka" i "sra na konsekwencję" swoich decyzji. Duterte deklaruje, że zależy mu jedynie na obronie praworządności.

Azjatycki kraj nękany narkotykowym problemem już teraz zapowiada, że może razem z innymi państwami z tamtej strony świata stworzyć alternatywną do ONZ strukturę.

PS