Logo
Francja będzie resocjalizować dżihadystów

wikipedia.org

9 maja 2016 16:52

Premier Francji – Manuel Valls przedstawił nowy plan walki z radykalizacją i terroryzmem. Zakłada on do końca 2017 r. otwarcie specjalnego ośrodka resocjalizacji dla „osób zradykalizowanych” oraz zagrożonych dżihadyzmem w każdym regionie Francji. Na projekt państwo ma przeznaczyć ok. 40 mln euro.

Premier francuski przewiduje, że w ten sposób, w ciągu dwóch lat skuteczność ścigania młodych ludzi udzielających się aktywnie w środowiskach dżihadystów lub mogących dołączyć do ich radykalnych organizacji zwiększy się dwukrotnie. Jak poinformował Valls, przynajmniej połowa nowych ośrodków ma przyjmować ludzi, których nie można umieścić w areszcie. Przyjęcia odbywały się będą na wniosek wymiaru sprawiedliwości. Nadzorowaniem nowych ośrodków ma zająć się powołany w tym celu „krajowy oddział koordynacji i wsparcia” działań prowadzonych przez departamenty i prefektury.

Oprócz tego rząd planuje także częstsze kontrole osób, zajmujących ważne stanowiska administracyjne oraz prowadzenie silnej retoryki antyterrorystycznej, która ma utrudnić wysiłki propagandy dżihadystycznej i werbunku za jej pomocą nowych członków. Od tego lata wdrażany ma być także we Francji system europejskiego rejestru danych pasażerów linii lotniczych PNR, który miałby być pierwszym takim systemem w Europie.

Z danych AFP wynika, że we Francji przebywa ok. 10 tys. silnie zradykalizowanych osób. „Walka z dżihadyzmem to bez wątpienia wielkie wyzwanie dla naszego pokolenia” – przekonuje Valls.

 

NPo

Za:http://www.rp.pl/