Logo
Francja: Dwie nastolatki aresztowane za planowanie zamachu. Działały na zlecenie ISIS?

25 września 2016 16:34

Jak informują francuskie źródła sądowe, we Francji aresztowano dwie nastolatki (17 i 19 lat) podejrzane o planowanie zamachu. Zatrzymania dokonał francuski kontrwywiad.

Wywiad ustalił, że dziewczyny przy pomocy zakodowanego systemu poczty internetowej – Telegram – kontaktowały się z Raszidem Kassimem, dżihadystą działającym na odległość znad granicy syryjsko-irackiej. Jest on odpowiedzialny za propagowanie ideologii tzw. Państwa Islamskiego, rekrutację nowych członków oraz kierowanie ich planami terrorystycznymi. Obydwie zatrzymane nastolatki miały zamiar przeprowadzić zamachy.

17-letnia dziewczyna, która nie była notowana w policyjnych archiwach, przyznała w trakcie przesłuchania, że celem jej ataku miało być wojsko, do czego szczególnie mocno zachęca samozwańcze Państwo Islamskie. 19-latka, znana kontrwywiadowi ze śledztwa w sprawie nicejskiej siatki dżihadu, dwa lata temu chciała się przedostać do Syrii. Obydwie mieszkały w tej samej dzielnicy Nicei co Tunezyjczyk, który w lipcu wjechał ciężarówką w tłum na Promenadzie Anglików. Zginęło wtedy 86 osób.

NW

Źródło: TVP Info