Logo
Francuski polityk o Polsce: Albo przyjmiecie wartości europejskie albo wypadniecie z UE

13 października 2016 11:31

Jak informuje "Rzeczpospolita", Alain Juppé, faworyt w wyborach prezydenckich we Francji w 2017 roku, podczas największego programu publicystycznego emitowanego w telewizji publicznej France 2 „L'emission politique", w sotrych słowach skrytykował Polskę. Rozmowę przeprowadził znany francuski dziennikarz David Pujadas, a dotyczyła ona m.in. przyszłości Unii Europejskiej. 

Dziennikarz przypomniał o węgierskim referendum, w którym 95 proc. Węgrów opowiedziało się przeciwko imigrantom. Orban rzuca wyzwanie wartościom Europy. A Polska była u progu rzucenia takiego wyzwania swoim projektem całkowitego zakazu aborcji. Czy nie daliśmy się zwieść iluzjom, że po upadku komunizmu te kraje nagle przyjmą fundamentalne wartości Europy? - zapytał Pujadas.

W odpowiedzi Juppé wskazał, że prawdopodobnie poszerzenie Unii było nieprzemyślane. Ale czy mogliśmy tego uniknąć? Bardzo łatwo jest po 20 latach mówić, że trzeba było zrobić to czy tamto. Ale po upadku muru berlińskiego obiecaliśmy tym krajom, że je przyjmiemy. Dlatego to zrobiliśmy. Dziś widzimy jednak, że to stwarza problemy. Dlatego trzeba wszystko znowu położyć na stół. Proponuję zwołać kongres europejskich autorytetów, aby ocenić, kto podziela nasze wartości. Europa ma sens tylko, jeśli jest Europą polityczną. My musimy ustalić nasze warunki. I ci, którzy chcą, pójdą z nami, a ci, którzy nie chcą, będzie czekał inny los. Zobaczymy zresztą, co się wówczas stanie. Bo za tym kryją się też duże interesy. Polska i Węgry bardzo korzystają z solidarności finansowej, jaką im okazujemy - powiedział Juppé. 

Dominique Moisi, twórca Francuskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych uważa, że słowa pod adresem Polski są ostre, ponieważ „Francja wiązała ogromne nadzieje z Polską i czuje się teraz bardzo zawiedziona". Odebranie prawa kobietom do kontrolowania własnego ciała jest porównywalne z przywróceniem kary śmierci - powiedział „Rzeczpospoloitej" Moisi. 

NW

Źródlo: wiadomosci.wp.pl