Logo
Frasyniuk: "Ten ich patriotyzm, podparty wezwaniem do nienawiści wobec obcych, innych wyznań. To wszystko jest przerażające."

fot. Wikimedia Commons

5 czerwca 2016 08:53

Władysław Frasyniuk udzielił wywiadu "Nie jestem obojętny", który ukazał się drukiem w biuletynie Komitetu Obrony Demokracji. Polityk, który w ostatnim czasie mocno wspiera Ryszarda Petru i partię .Nowoczesna, komentował bieżące wydarzenia polityczne w Polsce.

Na pytanie dotyczące stylu rządzenia Prawa i Sprawiedliwości Frasyniuk odpowiada, że Jarosław Kaczyński tworzy mechanizmy państwa komunistycznego, które przecież obaj doskonale pamiętają: "Nie spodziewałem się jednak, że Jarosław Kaczyński będzie dążył do tego, co doskonale pamiętamy i on też pamięta – do państwa komunistycznego. Mechanizmy, które tworzy, są z tamtych czasów! Co więcej – jego mentalność przypomina czasy PRL-u, przekonanie, że władza może wszystko. Boję się Kaczyńskiego dlatego, że on jest konsekwentny i bezwzględny.".

Był przewodniczący Unii Wolności stawia diagnozę, że Kaczyński chce być "mądrym, oświeconym dyktatorem".

"To jest bardzo niebezpieczny romans, niebezpieczna gra, którą prowadzi Kaczyński. 8 lat temu, kiedy rządzili, wydawało się, że zrozumiał, że żądza władzy, brak kurtuazji, droga na skróty prowadzi do... Mamy jedną ofiarę śmiertelną – Barbara Blida. W takim totalitarnym państwie nie zamyka się ludzi dlatego, że ma się dowody, tylko aby swoim pomocnikom pokazać swą wielkość. Tak było przez te dwa lata" - mówi Frasyniuk. 

CZYTAJ TAKŻE: MARSZ KOMITETU DEMOKRACJI W WARSZAWIE [FOTO]

Były opozycjonista wskazuje, że Komitet Obrony Demokracji jest siłą, która zmieni sytuację polityczną w kraju. Odnosi się także do pytania o formy protestu, które według wielu osób związanych z inicjatywą KOD powinny być bardziej radykalne, domagając się ich zaostrzenia: Ja też należę do ludzi, którzy uważają, że trzeba zerwać z poprawnością polityczną, używać języka adekwatnego do sytuacji, zrozumiałego dla drugiej strony. Jak będziemy uprzejmie prosić, aby panowie zechcieli zwrócić uwagę, że jesteśmy w środku Europy, że obowiązuje nas polska Konstytucja i prawo europejskie, to nic z tego nie będzie… Nie zrozumieją! – mówi.

Cały wywiad ukazał się w biuletynie Komitetu Obrony Demokracji "Dekoder", który jest kolportowany wśród uczestników marszów i demonstracji organizowanych przez KOD.

 

Paweł Jaworski
Źródło: "Dekoder", fot. Wikimedia Commons