Logo
Funkcjonariusze CBA w polskich sądach

28 grudnia 2016 21:17

W środę funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeszukali pomieszczenia w siedmiu polskich sądach. Akcję, na wniosek Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, przeprowadzono w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, sądach okręgowych w Kielcach, Nowym Sączu i Tarnowie oraz rejonowych w Zakopanem, Oświęcimiu i Chrzanowie. Śledztwo dotyczy korupcji w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

„Z pozyskanych przez CBA i prokuraturę dowodów wynika, że również w sądach, w których dokonano dziś przeszukań, mogły mieć miejsce nieprawidłowości w zakresie zlecania usług podmiotom zewnętrznym, które występują jako kontrahenci Sądu Apelacyjnego w Krakowie.” „Czynności są efektem działań procesowych związanych z przesłuchaniem świadków i pięciu podejrzanych w sprawie wyłudzeń na szkodę krakowskiego sądu, a także ujawnieniem szeregu dokumentów wskutek wcześniejszych przeszukań” – poinformowała Prokuratura Krajowa.

14 grudnia agenci CBA zatrzymali dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie Andrzeja P., główną księgową Martę K., byłego dyrektora Centrum Zakupów dla Sądownictwa Marcina B. i dwoje biznesmenów. Były dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie podejrzany jest m.in. o przekroczenie uprawnień i przywłaszczenie pieniędzy w kwocie ponad 10 mln zł. Podobne zarzuty ciążą na Marcie K. Z kolei Marcinowi B. prokuratura zarzuca przywłaszczenie blisko 800 tys. zł.

 

MR

źródło: tvp.info