Logo
Gabor Vona wybrany na kolejną kadencję szefa Jobbiku

31 maja 2016 17:34

Kongres wyborczy nacjonalistycznego Jobbiku na kolejną kadencję wybrał swojego dotychczasowego przewodniczącego, Gabora Vonę. Lider węgierskich narodowców zdobył 80 proc. głósów członków partii. Wybrano także trzech nowych wiceprzewodniczących.

Kadencja szefa Jobbiku wynosi dwa lata. Wcześniej Gabor Vona mianował trzech wiceprzewdoniczących bez wewnętrznych wyborów i zagroził, że jeżeli partia nie poprze jego decyzji, to skorzysta z prawa weta.

Do obecnego składu wiceprzewodniczących Jobbiku wchodzą: Dávid Janiczak, Dániel Kárpát, Tamás Sneider, László Toroczkai, János Volner i Erik Fülöp.

Na konferencji prasowej zwołanej po kongresie, Gabor Vona stwierdził, że Jobbik stał się pratią "narodowo-ludową", a obecny kurs ugrupowania został zaakceptowany przez "przytłaczającą większość delegatów". Teraz celem węgierskich nacjonalistów jest zwycięstwo w wyborach parlamentarnych, które odbędą się za dwa lata.

Vona dodał również, że pomimo sondaży, które wskazują na wysokie poparcie obecnego rządu Fideszu, "ludzie milcząco domagają się zmiany".

Na koniec lider Jobbiku powiedział, że jego ugrupowanie nigdy nie zdradzi swojego "narodowo-radykalnego programu", ale chce również reprezentować całe społeczeństwo. 

 

źródło: hungarianambiance.com

N.