Logo
Gauck: nikomu w Niemczech nie zależy na słabej Polsce, wręcz przeciwnie

fot. Wikimedia Commons

18 czerwca 2016 14:01

Prezydent Niemiec wraz z małżonką byli gośćmi pary prezydenckiej z okazji spotkania inaugurującego prace Polsko-Niemieckiej Grupy Refleksyjnej. Wizyta prezydenta Gaucka wpisuje się w obchody 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie.

Z wielką radością chcę podkreślić, że inicjatywa, z którą wyszliśmy wspólnie z panem prezydentem podczas mojej poprzedniej wizyty w Berlinie, została zrealizowana - inicjatywa powołania wspólnej Polsko-Niemieckiej Grupy Refleksyjnej ds. polityki międzynarodowej. Dziękuję, że ten temat został podjęty przez ministerstwa spraw zagranicznych naszych krajów i ekspertów z obu krajów. Ich praca już się rozpoczęła. Pierwsze spotkanie odbyło się dzisiaj i prowadzi do niezwykle ciekawych wniosków – mówił Andrzej Duda.

W istocie sprawa jest bardzo prosta: chodzi o to, aby znaleźć te obszary, w których możemy na forum europejskim działać wspólnie i odpowiedzieć na pytania, jakie są europejskie wyzwania i jakie będą w przyszłości, aby się do nich wspólnie jak najlepiej przygotować pod względem strategicznym – kontynuował Prezydent.

Panie prezydencie, chciałbym zaznaczyć jeszcze jedną rzecz odnośnie obecnej sytuacji, nie dlatego, że nie jest jej pan prezydent świadom, ale być może część polskiego społeczeństwa czy opinii publicznej nie zawsze to dostrzega: nikomu w Niemczech nie zależy na słabej Polsce, nie jest w naszym interesie słaba Polska; wręcz przeciwnie – podreślał niemiecki Prezydent.

Joachim Gauck przekonywał także, że bliska współpraca między Polską a Niemcami nie oznacza zatracenia tożsamości narodów i kultur. Po inauguracyjnym spotkaniu prezydent Niemiec spotkał się z polską premier – Beatą Szydło.

 

Paweł Jaworski
Źródło: prezydent.pl / fot. Wikimedia Commons