Logo
Gen. Skrzypczak: Rosja nie podniosłaby się z ataku na Polskę

wikipedia.org

16 maja 2016 16:01

Generał Waldemar Skrzypczak, były doradca szefa Ministerstwa Obrony Narodowej za rządów PO – Tomasza Siemoniaka, w jednym z wywiadów skomentował stan polskiej armii oraz oskarżenia kierowane przez Antoniego Macierewicza do poprzedników, że „nie posiadała [armia] zdolności zapewnienia bezpieczeństwa terytorium państwa”. Zdaniem generała bezpieczeństwu Polski nie zagraża żadna agresja z zewnątrz, gdyż napaść zbrojna ze strony Rosji zakończyłaby się jej kompletną porażką. Generał jest też przekonany w gwarancje bezpieczeństwa ze stron NATO.

„Co takiego wam Polska uczyniła, że pozostawiliście ją bezbronną?” – w takie słowa obecny szef MON – Antoni Macierewicz – przybrał zarzut do poprzedniej ekipy rządzącej o zniszczenie potencjału armii polskiej. Odnosząc się do niego, gen. Skrzypczak zauważył, że wprawdzie potencjał ów jest za mały, lecz armia przygotowana jest do swojej misji. Winą obarczył zaś ministra Bogdana Klicha, który znacznie przyciął potencjał wojsk operacyjnych, ponoszących największą odpowiedzialność za obronę państwa polskiego.

Były doradca w MON odnosi się także do czynionych wobec Macierewicza przez byłych ministrów MON zarzutów o nakłanianie swą polityką przeciwników Polski do podejmowania wobec niej działań agresywnych – „Jeżeli ktoś mówi, że mamy słabą armię i w ten sposób zachęcamy do agresji, to ja mimo to czuję się bezpiecznie, bo jesteśmy w NATO, które nie pozwoli na zaatakowanie Polski. Dla agresora byłaby to ostatnia wojna. Po wojnie z NATO Rosja już nigdy by się nie podniosła”.

Byli szefowie MON wystosowali list, w którym domagają się ustąpienia Antoniego Macierewicza ze stanowiska, w związku ze złym wypełnianiem przez niego swoich funkcji. Gen. Skrzypczak nie chciał jednak wyrazić swojego stanowiska, powołując się apolityczność wojskowego.

 

 

NPo

Za: http://wiadomosci.wp.pl/