Logo
Gowin chce liberalizacji ustawy hazardowej. Zyskają gracze pokera?

4 października 2016 20:35

Wicepremier Jarosław Gowin deklaruje chęć dokonania zmian w projekcie ustawy hazardowej. Inaczej mają być opodatkowane firmy bukmacherskie oraz gra w pokera.

We wtorek w Sejmie przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego złożą propozycję zmian do projektu ustawy hazardowej przygotowanej jeszcze przez Pawła Szałamachę. Zgodnie z projektem największe zmiany czekają rynek automatów o niskich wygranych tzw. „jednorękich bandytów”.  Według proponowanych zmian, monopol na ich obsługę będzie miało państwo a konkretnie Totalizator Sportowy. Tylko on będzie mógł ustawiać na terenie kraju punkty z automatami do gier.  Jeszcze w czasie kiedy projekt ustawy znajdował się w Ministerstwie Finansów, swoje zmiany zgłosił wicepremier Jarosław Gowin, który chciał wyłączenia z niej zakładów bukmacherskich i towarzyskiej gry w pokera. Dziś ta druga jest legalna tylko w kasynach. Ministerstwo Finansów odrzuciło jednak te poprawki.

Aktualnie Jarosław Gowin proponuje, aby z ustawy hazardowej wyłączyć towarzyską grę w pokera. Towarzyska gra w pokera odbywa się z reguły w zaciszu domowym i organizowana jest przez grupy znajomych a gra w pokera jest równie istotna, jak wspólne spędzenie czasu w towarzystwie, wymaga tego, aby Państwo pozostawiło tą sferę poza szczegółową regulacją – wskazał Michał Wypij, doradca Jarosława Gowina. O tym czy propozycje zmian zostaną wpisane do ustawy hazardowej zdecydują posłowie.

NW

Źródło: TVP Info