Logo
Gowin: Jestem przeciwnikiem obniżenia wieku emerytalnego

fot. Wikimedia Commons

17 września 2016 10:13

Jarosław Gowin krytykuje prezydencki projekt ustawy obniżający wiek emerytalny. "Nie tylko ja, nie tylko minister Szałamacha, nie tylko minister Morawiecki, mamy tutaj poważne wątpliwości" – mówił na antenie TVN24.

"To jest cel i zapowiedź PiS-u, od której nie ma odstępstwa. Byłem przeciwnikiem i dalej tym przeciwnikiem jestem, ale nie powiem no pasaran, bo tak się umówiliśmy. Umówiliśmy się przed wyborami, że my, posłowie Polski Razem, poprzemy obniżenie wieku emerytalnego, natomiast PiS w zamian zrealizuje rozmaite elementy naszego programu: obniżenie CIT-u dla małych przedsiębiorców, co już się dokonało, ustawę o innowacyjności" – mówił Jarosław Gowin.

"W mojej ocenie projekt, który przygotował pan prezydent powinien zostać skorygowany. Skoro zapowiedzieliśmy, i jest to zapowiedź, którą trzeba traktować w kategoriach honorowych, że obniżymy wiek do 65/60, należy to zrobić. Ale trzeba się też przyjrzeć konsekwencjom. Te konsekwencje są takie, że na skutego naturalnego procesu demograficznego i obniżenia wieku, w ciągu 5 lat z rynku pracy ubyłoby prawie 1,5 miliona pracowników, czyli około 10%. Czy polska gospodarka jest w stanie to udźwignąć? Moim zdaniem nie. Trzeba wprowadzić pewne bezpieczniki, czyli na przykład to, co proponuje pan minister Szałamacha, a więc odpowiednio długi staż pracy" – dodawał. 

Paweł Jaworski
Źródło: TVN24