Logo
Grób Marii Pileckiej przeznaczony "do likwidacji"

29 października 2016 09:51

Tabliczka z napisem "grób do likwidacji" pojawiła się na grobie Marii Pileckiej, siostry Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Grupy zajmujące się opieką nad grobami zasłużonych dla Polski bohaterów nie kryją obużenia, tym bardziej, że Maria Pilecka była samotną osobą, więc nikt nie przyjął opieki naj miejscem jej pochówku. Niestety utrzymanie grobów nie jest łatwe. - Wraz z kolegami sprzątamy groby żołnierzy Armii Krajowej, Armii Generała Andersa, żołnierzy wyklętych w tym między innymi symbolicznym grobem Rotmistrza Pileckiego i jego siostry Marii Pileckiej. To zasłużona w Koszalinie bibliotekarka. W tym roku na jej grobie znaleźliśmy tabliczkę „Grób do likwidacji”. To osoba zasłużona, a przez władze traktowana jest po macoszemu. My czujemy się zobowiązani, żeby te groby sprzątać, ale kwestia opłacania grobu jest dla nas trudniejszym zadaniem przez wzgląd na brak finansów. - komentuje sprawę Marcin Maślanka z Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Gryf". 

Co na to urzędnicy? W wywiadzie dla Polskiego Radia Koszalin, Tomasz Uciński - dyrektor Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przyznał, że jest to normalna procedura w przypadku nieopłaconych miejsc pochówku, jednak występują wyjątki dla osób szczególnie zasłużonych, jaką jest siostra Rotmistrza Pileckiego. Po złożeniu odpowiedniego pisma przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej, grób nie będzie zlikwidowany.

W tej sprawie padła ważna deklaracja ze strony koszalińskiego oddzialu Polskiego Radia: "W przypadku braku wniosku czy opłaty Polskie Radio Koszalin obejmie opieką grób siostry rotmistrza." - czytamy na stronie. 

Maria Pilecka zmarła w 1991 roku. 

źródło: www.radio.koszalin.pl
BS