Logo
Hangzhou czyli "miasto Internetu"

fot. Wikimedia Commons

2 września 2016 19:23

Jako miasto, w którym w tym roku będzie odbywał się szczyt G20, Hangzhou postawiło na rozwój Internetu. Będące jednym z siedmiu starożytnych stolic Państwa Środka jest nie tylko centrum historycznym i kulturalnym. Tamtejsze władze doceniają potęgę Internetu w kreowaniu wizerunku i dalszym rozwoju ośrodka.

Hangzhou zostało uznane przez chińskie władze jako główny ośrodek przemysłu internetowego, jak również miejsce zrzeszające największą liczbę średnich i małych przedsiębiorstw. To także siedziba giganta "Alibaby", którego obrót jest niemal równy PKB niektórych krajów rozwiniętych. Ponad 10 milionów przedsiębiorców i 423 miliony kupców używają tej platformy do zakupów. Łączna wartość transakcji w roku ubiegłym wyniosła aż 462 mld dolarów.

Hangzhou jest uznawane za światowe centrum płatności mobilnych. Według raportu opublikowanego przez Uniwersytet Pekiński Hangzhou zyskało status miasta, w którym ludzie posługują się tylko wirtualną gotówką i mało który obywatel nosi przy sobie pieniądze. 95% sklepów i 98% taksówek przyjmuje już płatności online, 16 sierpnia wprowadzono również tę usługę w sektorze transportu publicznego.

Pomysł na rozwój sieci internetowych to "oczko w głowie” władz Hangzhou, które planują wprowadzić również możliwość płatności za wodę, gaz i elektryczność, tak, aby realizować je również za pomocą Internetu. Statystyki Uniwersytetu Pekińskiego wyraźnie pokazują, że miasto jest finansowym pionierem w Chinach.

Katarzyna Hajduk
Źródło: bbc.com, en.people.cn