Logo
Historyczna wizyta. Prezydent Chin w Polsce

fot. publicdomainpictures.net

16 czerwca 2016 15:54

Pierwszy raz od kilkunastu lat Polskę odwiedzi przywódca Chin. Czołowi urzędnicy Państwa Środka zapewniają, że wizyta będzie okazją do nawiązania kontaktów gospodarczych i podpisania umów.

Polska jest dla nas bardzo ważna. Podpiszemy wiele umów – powiedział Onetowi Wang Wengang, który odpowiada za relacje Chin z Europą Środkowo-Wschodnią.

Pekin swoje zamiary wobec regionu ujawnił w 2012 r., inicując grupę "16+1", która zrzesza 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chiny. Jedną z przyczyn obrania takiej strategii, eksperci upatrują w kryzysie gospodarczym, który Państwo Środka także odczuło. Remedium ma być intensywna współpraca gospodarcza z krajami rozwijającymi się.

Tylko w Czechach Chińczycy planują zainwestować cztery miliardy euro. Interesuje ich głównie turystyka, ale na gospodarczym celowniku znajduje się także branża energetyczna. Mówi się nawet o wybudowaniu nowoczesnej elektrowni jądrowej.

Innym krajem współpracującym z Pekinem są Węgry. Chińczycy aktualnie posiadają tam fabrykę akumulatorów i elektrycznych autobusów, które jeżdżą już ulicami Londynu i Madrytu. Budapeszt od dłuższego czasu bowiem zwraca się ku Wschodowi. 

Nadzieje na nawiązanie owocnych relacji gospodarczych ma również Warszawa. Konkrety będą ujawnione podczas wizyty prezydenta Chin, Xi Jinpinga, która zacznie się 20 czerwca. Komentatorzy podkreślają istotę naszego kraju w chińskich planach strategicznych. To właśnie w Polsce ma kończyć się główna nitka tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku - systemu sieci komunikacyjncych, służących wymianie handlowej pomiędzy Azją Południowo-Wschodnią i Europą.

 

źródło: onet.pl

N.