Logo
Holandia: Dalsza liberalizacja przepisów o eutanazji

13 października 2016 15:19

Rząd w Amsterdamie planuje wprowadzić przepisy liberalizujące prawo dotyczące eutanazji. Władze chcą by oprócz ludzi nieuleczalnie chorych z zabiegu mogli skorzystać także ci, którzy czują, że „ich życie stało się kompletne”. W 2015 roku w Holandii zabiegowi poddano ponad 5 tys. osób.

 

Holandia to pierwszy kraj, który zalegalizował eutanazję. Od 2002 roku możną ją przeprowadzać na życzenie pacjentów cierpiących silny ból, wobec którego medycyna jest bezsilna. To prawo może zostać wkrótce rozszerzone. Do parlamentu wpłynął list z resortów zdrowia i sprawiedliwości. Wskazano w nim, że eutanazję należy umożliwić również osobom, które „dobrze przemyślały opinię, że ich życie jest kompletne”. Jak postulują autorzy listu, po spełnieniu ścisłych kryteriów powinni mieć prawo do zakończenia życia „w sposób, który uznają za godny” 

Minister zdrowia Edith Schippers sugeruje, że nowe przepisy mają być skierowane do ludzi starszych, ponieważ właśnie u nich najczęściej ma występować „pragnienie śmierci”. Nie wskazano jednak, od którego roku życia będzie można legalnie poddać się eutanazji.

NW

Źródło: TVP Info