Logo
Holandia: eurosceptyczna partia chce zamykać meczety. Prowadzi w sondażach, wybory już w marcu!

23 stycznia 2017 17:18

"Holandia znów będzie nasza" - tak brzmi hasło Partii Wolności, która przedstawiła właśnie swój program wyborczy. To eurosceptyczne i anty-imigranckie ugrupowanie. 

Partia Wolności to ruch socjalistyczny, jednak inny niż większość partii lewicowych. W sferze gospodarki postuluje wzrost płacy minimalnej, obniżenie wieku emerytalnego, rozbudowę służby zdrowia oraz opieki nad osobami starszymi oraz zwiększenie wydatków na wojsko i policję.

W zaprezentowanym programie widnieje szereg postulatów uderzających w muzułmanów, czyli zakazanie Koranu, zamknięcie meczetów, szkół koranicznych i tzw. ośrodków dla uchodźców, kary za noszenie muzułmańskich chust, a wreszcie uszczelnienie granic połączone z wyprowadzeniem kraju z Unii Europejskiej.

W tym segmencie jest to program znacznie bardziej lewicowy, niż proponują socjaliści. To wyróżnia zresztą partie populistyczne w całej Europie - komentuje politolog Jan Wiersma. 

Partia Wolności prowadzi w sondażach, lecz póki co nie może liczyć na bezwzględną większość w parlamencie. Ugrupowania liberalne już zapowiadają, że żadne z nich nie wejdzie w koalicję z Geertam Wildersem - liderem Partii Wolności. Wybory odbędą się 15 marca. 

źródło: xportal.pl
BS