Logo
Holandia: Polacy najbardziej pracowici

15 listopada 2016 09:24

Według danych holenderskiego ministersta spraw społecznych, Polacy są najbardziej pracowitym narodem w kraju. Pracujemy więcej od Holendrów i Turków.

Ponad 70 proc. Polaków mieszkających w Niderlandach w przedziale od 15 do 74 lat posiada pracę. W przypadku Holendrów wskaźnik ten wynosi 67 proc.

Zdecydowanie gorzej prezentują się Turcy (54 proc.) oraz Marokańczycy (49,5 proc.).

Osoby niepracujące to nie tylko bezrobotni, ale także emeryci, studenci czy ci, którzy zajmują się domem. Stąd statystyki są korzystne dla Polaków - zdecydowana większość z nich przyjeżdża bowiem w celu tylko i wyłącznie zarobkowym. Z 250 tys. osób z Europy Środkowej, aż 150 tys. to Polacy. Jednak i tak wypadamy lepiej niż Bułgarzy czy Rumuni, których tylko połowa pracuje w Holandii.

Imigranci zarabiają niestety mniej niż rodowici mieszkańcy. Statystyczny migrant z Eurpy Środkowej zarabiał rocznie 20 300 euro netto, a Holender 26 600 euro netto. 

Polacy są także stosunkowo wykształconą grupą społeczną. Aż 25 proc. z nich posiada wykształcenie wyższe, natomiast prawie trzy czwarte co najmniej wykształcenie zawodowe. Pod tym względem lepsi są od nas jedynie migranci z Rumunii.

 

źródło: niedziela.nl

N.