Logo
"Holokaust to wina Niemców"

fot. Wikimedia Commons

27 czerwca 2016 17:50

Jarosław Kaczyński podczas uroczystości poświęconych 75. rocznicy spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku powiedział, że Holokaust był winą Niemców. 

"Zbrodnia Holokaustu to była wina państwa niemieckiego i narodu niemieckiego, który popierał władzę Adolfa Hitlera" - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Kaczyński wydarzenie z 27 czerwca 1941 r. określił jako początek operacji, która miała na celu zagładę narodu żydowskiego. "Akt ten był pierwszym krokiem tej ludobójczej zbrodni" - podkreślił.

Zdaniem lidera partii rządzącej przy takich rocznicach nie można zapominać o winowajcach. Szef PiSu przypomniał, że przyczyną Holokaustu było zaufanie, jakim niemieckie społeczeństwo obdarzyło Adolfa Hitlera: "Niemieckie elity nie były wstanie zdobyć się na żaden sprzeciw, nawet w obliczu nieuchronnej klęski". Odpowiedzialność "za tę zbrodnie, musi być właściwie adresowana" - przemawiał były premier. 

Z drugiej strony Jarosław Kaczyński stwierdził, że obecna "fala antysemityzmu", nieraz ukryta pod "określeniem antysyjonizmu", wyraża się w atakach na państwo Izrael, które "jest przyczułkiem naszej kultury w tamtym świecie". 

 

źródło: prostozmostu.net/tvp.info

N.