Logo
Ile zarobią żołnierze wojsk obrony terytorialnej? Już wiemy!

fot. Paweł Jaworski

25 czerwca 2016 11:27

Antoni Macierewicz zarządził nabór kandydatów na oficerów obrony terytorialnej. "Rzeczpospolita" ujawnia szczegóły funkcjonowania nowego rodzaju wojsk oraz zarobki, na jakie mogą liczyć żołnierze.

Pełnomocnik ministra obrony dr Grzegorz Kwaśniak poinformował, że ministerstwo przewiduje nabór do struktur obrony terytorialnej w październiku. Do tego czasu planowane jest przyjęcie nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Do obecnej treści dodany zostanie rozdział poświęcony Obronie Terytorialnej.

Żołnierze, którzy wejdą w skład nowego rodzaju wojsk będą uczestniczyć w weekendowych szkoleniach, raz w roku uczestniczyć w zajęciach na poligonie. Łączny czas szkolenia przewidziany jest na 30 dni. Za gotowość do obrony kraju otrzymają miesięczne uposażenie w wysokości: szeregowi - 452,40 zł, sierżant - 490,10 zł, porucznik- 533,60 zł, natomiast kapitan - 551 zł. Ochotnicy, którzy w ciągu roku zaliczą wszystkie ćwiczenia, mogą otrzymać od dowódcy nagrodę w wysokości 2000 zł.

 

Paweł Jaworski
Źródło: Rzeczpospolita