Logo
Imigranci stracą prawo do zasiłków w Niemczech. Nie dotyczy to "uchodźców", lecz... Polaków

17 października 2016 18:52

Niemcy postanowili odebrać prawo do zasiłków socjalnych obywatelom UE. Rząd RFN kładzie tym samym kres "turystyce socjalnej" uprawianej przez ok. 92 tysiące Polaków 

Świadczenie w wysokości 500 euro miesięczne pobiera aktualnie ok. 500 tysięcy europejczyków przebywających w Niemczech. Jednak osoby bezrobotne mają wkrótce stracić możliwość pobierania tzw. socjalu. Bundesagentur für Arbeit motywuję tę dezycję tym, że Niemiec nie stać na utrzymywanie tylu obywateli UE zamieszkujących ten kraj. Minister pracy Andrea Nahles uważa, że prawo do zasiłków i pomocy od państwa powinny mieć tylko osoby pracujące i płacące podatki w Niemczech.  – To oczywiste, że każdy, kto tu żyje, pracuje i płaci podatki ma także prawo do korzystania z naszego systemu socjalnego. Co do tych, którzy nigdy tutaj nie pracowali i polegają tylko na pomocy finansowej państwa, zastosowanie ma zasada, że powinni ubiegać się o środki na życie od swojej ojczyzny – przyznaje Nahels. 

Zgodnie z nowymi przepisami prawo do zasiłków będzie przysługiwać jedynie imigrantom, którzy spędzą w Niemczech minimut 5 lat. Natomiast przybyszom z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, rząd naszych zachodnich sąsiadów zamierza znajdywać zatrudnienie lub po prostu zafundować bilet powrotny do kraju pochodzenia. 

 

źródło: Pikio.pl
BS